STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES
NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU
O MNIE

Ważna wiadomość :

Osoby chcące się ze mną skontaktować proszę o wiadomość na maila: kowalska2j@gmail.com

 

Będąc po raz pierwszy w życiu w Bieszczadach kilka lat temu, zobaczyłam piękne, stare ikony, które mnie urzekły. Zaczęłam zgłębiać to fascynujące zjawisko i zapragnęłam  sama  pisać ikony. Jednak nie było łatwo chwycić za pędzel po kilkudziesięciu latach przerwy... Z pomocą przyszła mi "Droga Ikony". Organizowane przez O. Jacka Wróbla warsztaty  w Falenicy  pozwoliły mi poznać technikę i wyzwoliły drzemiącą dotąd pasję....

 

I tak naprawdę nie wiem czy był to przypadek, czy nie...

Ale niezaprzeczalnym faktem jest , że od tego czasu bardzo się zmieniło moje życie.  Ikona otworzyła mnie jako człowieka i jako twórcę. Dzięki temu wszystkiemu co jej dotyczy poznałam mnóstwo ludzi myslących podobnie i kochających sztukę. 

 

Pisanie ikon jest dla mnie jak odkrywanie nieznanych lądów. Przy pracy na ikonami doznaję wielkiej radości, podobnej do takiej, jaką pamiętam z dzieciństwa.

 

Piszę ikony wyłącznie na drewnianych deskach, tradycyjną techniką tempery jajecznej. Jest to pewnie nie najłatwiejsza technika, ale zgodna z wielowiekową tradycją. Wymaga wewnętrznej pokory, ciszy i skupienia. Nie można się spieszyć. Nie można się rozpraszać bo nic wtedy nie "wychodzi". Napisane ikony daję na ogół w prezencie i mam nadzieję, że są dla mojej rodziny i przyjaciół nie tylko pamiątką, ale Przekazem.

Moja fascynacja ikonami zaczęła się w 2011r. i wtedy też powstała pierwsza ikona.

Jakiś czas temu odważyłam się pisać ikony na zamówienie. Najczęściej są to ikony zamawiane jako porezenty dla bliskich osób z okazji ważnych wydarzeń w życiu : Chrzest Świety, Pierwsza Komunia Święta czy ślub lub urodziny. Praca nad taką zamówioną ikoną wymaga ode mnie chyba jeszcze większego skupienia. Najczęściej klient ma już upatrzony wizerunek i wtedy omawiamy wszystkie szczegóły, analizujemy wspólnie niektóre rozwiązania. Czasem ja proponuję jakąś alternatywę... Staram się też czegoś dowiedzieć o osobie dla której ma powstać ta konkterna ikona, aby móc się w jej intencji modlić w trakcie pracy. Czas oczekiwania na zamówioną ikonę to około 1-3 miesięcy. Można się też umówić na późniejsze zwerniksowanie ikony i wtedy można ją zabrać do siebie w momoencie, kiedy jest zakończony proces malowania.

 

W tym miejscu chcę zaznaczyć ze ikony prezentowane na tej stronie to niemal wszystko co udało mi się z Bożą Pomocą namalować od stycznia 2011 r. czyli od pierwszego Mandylionu na tekturce. Dopiero po wielu latach odważyłam się go pokazać. W 2010 roku sięgnęłam po pędzel po 37 latach ... a ostanie zajęcia z plastyki miałam w pierwszej klasie liceum.  Proszę więc o wyrozumiałość :

 

- 19 lutego 2024 - 11   marca 2024

wystawa ikon  "Odnaleźć piękno" Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie 

- grudzień 2023 - Doroczna Wystawa Obrazów i Rzeźb członków Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza 

- 14-21 sierpnia 2023 - udział w wystawie ikon i obrazów grupy Lumen działającej przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej w mi Krakowie, w ramach wydarzenia Cracovia Sacra 2023. Tytuł wystawy " Oto daję wam wszelką roślinę".

- czerwiec 2023 - udział w wystawie "Drogi Ikony" w Warszawie. 

- marzec 2023 - udział w kolejnej edycji wystawy "Co kobiety zmalowaly" w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie. Wystawa przedstawia prace członkiń Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im Jerzego Dudy-Gracza. 

- luty 2023- realizacja dekoracj wielkopostnej do mojego parafialnego Kościoła pod wezwaniem Świętego Józefa w Częstochowie 

- styczeń 2023 - przyjęcie do grupy Lumen działającej przy Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia w Krakowie 

- 7 grudnia 2022 -  Doroczna Wystawa Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza tym razem w gościnnych progach Muzeum Częstochowskiego.

- 17 wrzesień- 17 pażdziernik 2022 - udział w drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Sakralnej ( Orthodox Arts Festival).Wydarzenie, którego inicjatorem jest znany twórca grecki Iannis Antoniadis skupia przedstawicieli sztuki sakralnej z różnych dziedzin: malarstwa, ikonopisarstwa, architektury, filmu, literatury , muzyki, śpiewu. Wystawa jest prezentowana online w interaktywnych galeriach 3 D.

-20 września 2022 - udział w  wystawie Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza "Jeszcze  w zielone gramy" - w przepięknym miejscu , jakim jest Muzeum Monet i Medali w Częstochowie. 

-9 marca 2022 - udział w czwartej edycji Wystawy "Co kobiety zmalowały" Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im.Jerzegi Dudy-Gracza  w gościnnych progach MDK w Częstochowie. 

- styczeń 2022 - publikacja moich prac w dorocznym wydaniu katalogu Christian Art 2022

 

-26 listopada 2021 udział w wystawie, zorganizowanej w Muzeum Monet i Medali w Częstochowie z okazji rocznicy urodzin częstochowskiego artysty Andrzeja Orlika. Wystawa "Andrzej, Adam i Przyjaciele" pokazuje  dorobek artystyczny Jubilata i Jego Przyjaciół, wśród których jest też bardzo uzdolniony 12- letni Adam Bocheński. W wystawie biorą udział twórcy z Częstochowy, Krakowa, Katowic i Kłobucka. Mnie również spotkał zaszczyt pokazania jednej ze swoich ikon w tym zacnym gronie. 

-23 listopada 2021 udział w dorocznej, tym razem jubileuszowej (40 lecie istnienia) Wystawie Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego-Dudy Gracza w Częstochowie.  Wystwa pokazuję prace ponad 50 członków stowarzyszenia w pięknym Pawilonie Muzeum w Parku Staszica w Częstochowie i jest czynna do 16 stycznia 2022. 

- 16 września 2021 - wernisaż online Orthodox Arts Festival 2021. Wystawa 17-26 września 2021 dostępna pod linkiem:  www.orthodoxartsfestival.com

- 23-27 sierpnia 2021 udział w warsztatach prowadzonych przez wybitnego greckiego ikonografa, profesora Georgiosa Kordisa z Aten. 

- Sierpień 2021-udział w  VIII Plenerze Ikonopisarskim w Czerwińsku nad Wisłą 

- W czerwcu tego roku zostałam zaproszona do udziału w Festiwalu Sztuki Prawosławnej. Ponieważ jestem katoliczką, miałam wątpliwości czy w ogóle powinnam skorzystać z tej propozycji. Jednak Organizatorzy zapewnili mnie, że osoby piszące ikony mogą zaprezentować swoją twórczość jako goście. Tak oto będę :) 

https://drive.google.com/file/d/1qIZ1l50Pp_PzDf2RPhFsjRkMzZthZwUO/view?usp=drivesdk

- 22 stycznia 2021 w Moskwie opublikowano kolejne wydania "Christian Art 2021". W katalogu tym co roku przedstawiane są sylwetki twórców chrześcijańskich i ich prace. Są to twórcy ikon, fresków, mozaik a także złotnicy i architekci. Wśród około 500 przedstawicieli 29 krajów , znalazłam  się i ja... https://photos.app.goo.gl/bYqA6CRZnaz5CnBy6

- 4-31 grudnia 2020- udział w wystawie w "Galerii Za Szybą" w MDK "Koszutka" filia "Dąb". Wystawa online pokazująca pracę wykonane w technice repujado. 

- 3 marca - 30 kwietnia 2020 - udział w wystawie Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza "Co kobiety zmalowały" w MDK w Częstochowie.

- 25 listopada 2019 -  moja ikona "Matka Boża Uzdrowienie Chorych" została wyróżniona przez Wydawcę magazynu Divine Temple z Petresburga - periodyku prezentującego najlepszą współczesną sztukę sakralną . Zostanie pokazana w tegorocznym wydaniu.

- Listopad 2019- wstąpienie do Częstochowswkiego Stowarszyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza.

- 19 czerwca 2019 - wernisaż pokonkursowej Wystawy Ikon "Resurrection of Jesus Christ" w Palace of Ceremonies w stolicy Gruzji - Tbilisi.

- Maj - lipiec 2019- udział w Wystawie Drogi Ikony "Ikona : Obraz - Tchnienie"  w Muzeum Diecezjalnym w Łomży.

- 4 maja 2019 - wernisaż indywidualnej wystawy "Jadwiga Maria Kowalska IKONY" w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie w ramach 29. Międzynarodowego Festiwalu MUzyki Sakralnej GAUDE MATER. 

- 13-19 kwietnia 2019 - udział w Międzynarodowym Sympozjum Ikonopisów w Kolympari na Krecie ( w pobliżu Chania) na zaproszenie Interparliamentary Assembly on Orthodoxy w Atenach. Seminarium odbyło się w siedzibie Orthodoxy Academia of Crete i zgromadziło 40 uczestników z 14 krajów. Byłam jedyną reprezentantką Polski.

- 4 kwietnia 2019 - indywidualna wystawa ikon w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Częstochowie Filia Nr 6 przy ulicy Orkana.

 

- 12 kwietnia 2019 - 12 maj 2019 - udział w wystawie grupy artystów tworzących w technice repujado  " BLASKI I CIENIE" w Muzeum Monet i Medali w Częstochowie.

- 4 kwietnia 2019 - wernisaż indywidualnej wystawy ikon "Obrazy Nadzieją Pisane" w Bibliotece Publicznej w Częstochowie, Filia Nr 6

Obraz może zawierać: Андрей Марков, tekst

- 2-3 kwietnia 2019 - prezentacja pokonkursowej Wystawy Ikon "Resurrection of Jesus Christ" w siedzibie Muzeum Bizantyjskiego (Fundacja Arcybiskupa Makariosa III) w Limasol na Cyprze.

 

- 8-14 marca 2019  - udział w warsztatach pisania ikon pod okiem wybitnego i uznanego na całym świecie mistrza Ojca Antoniego Gunina, które miały miejsce w Pracowni Św. Mikołaja w Warszawie.

- Luty 2019 - Kameralna, jednodniowa Wystawa Ikon w mojej Parafii - Św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie

- Listopad 2018 - styczeń 2019 - Wystawa "Ikona-Moja Modlitwa" w Muzeum Monet i Medali w Częstochowie. Wystawa zorganizowana wspólnie z twórcami częstochowskimi i koleżanką z Bielska - Białej.

image.png

 

- Wrzesień 2018 - Noc Kulturalna w Częstochowie. Wraz z koleżankami pokazałyśmy proces powstawania ikony w Muzeum Regionalnym w Częstochowie. Kazda z nas miała pracę na innym etapie realizacji i dzięki temu-w skrócie- byłysmy w stanie pokazać cały proces. Nasz pokaz cieszył się sporym zainteresowaniem.

http://czestochowskie24.pl/kultura/kulturalna-bezsennosc-nocny-pokaz-malowania-ikony/

- Sierpień 2018 - udział w V Plenerze Ikonopisarskim w Czerwińsku nad Wisłą

 

- 2018- udział w Wystawie Drogi Ikony "Ikona : Obraz - Tchnienie" . Wystawa została zaprezentowana w  Muzeum Częstochowskim, następnie w Galerii u Jezuitów w Poznaniu oraz w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie (lipiec- październik)

 

- 2018- czerwiec- zakończenie konkursu w Atenach. Mimo, że nie zajęłam punktowanego miejsca, jestem bardzo szczęśliwa... Sam udział w tym konkursie był dla mnie wielkim wyróżnieniem. Z okazji inauguracji obchodów 25 lecia powstania Interparliamentary Assembly on Orthodoxy, w Muzeum Bizantyjskim w Atenach otwarto Wystawę Ikon, skłądającą się z prac wszystkich 63 twórców zaproszonych do napisania ikony na temat "Zmartwychwstanie". Bardzo się cieszę, że się odważyłam! Poniżej moja ikona (w środku) na Wystawie w Atenach. Wystawa czynna do 22 lipca.

http://www.byzantinemuseum.gr/en/museum_news/news/?nid=2340

 

http://eiao.org/archives/15027

 

- 2017 - udział w Międzynarodowym Konkursie Ikonograficznym organizowanym przez Interpariamentary Assembly of Orthodoxy (I.A.O.) w Grecji  na temat: "The Resurrection of Jesus Christ"- "Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa". Tutaj również udało mi się zakwalifikować do kolejnego etapu (z 222 uczestników z 19 krajów wybrano 63).Ogłoszenie wyników konkursu w czerwcu 2018r. w Atenach.

https://www.facebook.com/CompetitionOfTheIAO/?hc_ref=ARQZkPpKC0fdCtAzgj059nBf5YCgQ1azftnkayFR9HYE9f1hGbUK6y4do1ff-DyNN-M&fref=nf

 

- 2017 - udział w Międzynarodowym Konkursie Ikonopisarskim "Nowa Epifania Piękna" zorganizowanym przez Muzeum Ikon w Supraślu. W konkursie wzięło udział 30 ikonografów i 69 prac ( 6 ikon wycofano). Jest dla mnie wielką radością fakt, że moja ikona "Sofia Mądrość Bożą" została zakwalifikowana do finału i wśród dwudziestu innych ikon ubiegać się będzie o nagrody Muzeum w Supraślu. Ogłoszenie wyników konkursu 10 lutego 2018r.

Informacje o konkursie w linku:

https://www.facebook.com/170054396453082/photos/a.202667509858437.25256.170054396453082/915842065207641/?type=3&theater

http://muzeum.bialystok.pl/nowa-epifania-piekna/

 

- 2017 - udział w wystawach z okazji 1050 rocznicy  Chrztu Polski "Idźcie i głoście Ewangelię" ( Stalowa Wola , od 10 czerwca Drohiczyn))

http://drohiczynska.pl/aktualnosci/idzcie-i-gloscie-wystawa-ikon-wspolczesnych/

- 2017 - warsztaty pozłotnicze (3 stopień)  - Droga Ikony w Warszawie

- 2016 - udział w wystawach  z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski "Idźcie i głoście Ewangelię" ( Poznań, Warszawa, Białystok, Łomża )

https://www.youtube.com/watch?v=BOn-yDCCjKQ&feature=player_embedded

- 2016 - trzeci plener ikonopisarski Czerwińsk n/Wisłą

- 2015 - drugi Plener Ikonopisarski Czerwińsk n/Wisłą

- 2015 -  udział w Międzynarodowej Wystawie Ikon w ramach Lubelskich Spotkań z Ikoną - w Cerkwii Greckokatolickiej Narodzenia Bogurodzicy w  Lublinie

http://lublin.tvp.pl/20463571/cerkiew-greckokatolicka-wernisaz-ikon

http://fkdp.pl/wp-content/uploads/2015/06/broszura_Ikony_mniejsza1.pdf

Znalezione obrazy dla zapytania Międzynarodowej Wystawie Ikon w ramach Lubelskich Spotkań z Ikoną - w Cerkwii Greckokatolickiej Narodzenia Bogurodzicy w  Lublinie

- 2015 -  udział w wystawach Drogi Ikony "Wierzę w Syna Bożego"  (Warszawa, Poznań, Radom)

- 2014 -  Pierwszy Plener Ikonograficzny Czerwińsk n/Wisłą

- 2014 -  udział w prezentacji ikon w sanktuarium Matki Bożej Łaskawj w Warszawie -Noc Muzeów 17/18 maja

- 2014 -  udział w cyklu wystaw ikon Maryjnych prezentowanych przez Drogę Ikony "Błogosławiona, któraś uwierzyła" (Warszawa, Poznań, Radom)

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Obraz może zawierać: 1 osoba

 

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

 

 

Warszawa 2014      warsztaty pozłotnicze (2 stopień) DI 

Warszawa 2013      grudzień - Wystawa Ikon Drogi Ikony w Kościele wszystkich Świętych

Obrazek

Warszawa 2013      warsztaty ikonopisrskie 

Częstochowa 2013  pażdziernik -listopad - Moja pierwsza wystawa indywidualna "Droga" - Bibiloteka Publiczna w Częstochowie ul. Orkana

https://www.youtube.com/watch?v=4Zes14c_rDA

- Falenica 2012         czerwiec/lipiec warsztaty ikonopisarskie

- Wadowice 2012       luty -warsztaty ikonopisarskie

- Falenica 2011          czerwiec/lipiec -Warsztaty ikonopisarskie

- Warszawa 2011        maj - warsztaty pozłotnicze (1 stopień) DI

- Falenica 2011          styczeń/luty - Pierwsze warsztaty pisania ikon i pierwsza ikona...