STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES
NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU
Ołtarzyk domowy
zobacz kolejną ikonę zobacz poprzednią ikonę

OPIS IKONY

Ołtarzyk domowy wykonany ręcznie prawdopodobnie na początku XX wieku. W części górnej (z zaokrągleniem) przedstawiłam symbole Chrystusa. Trochę je może przybliżę, bo wszyscy je znamy ale wiele osób nie zna ich znaczenia. W centrum znajduje się znak Chi Rho. Jest to jeden z pierwszych chrystogramów. Utworzony jest przez 2 pierwsze litery greckiego słowa Chrystus, czyli literę Chi (X) oraz Rho (P). Symbol ten używany był już w IV w. przez cesarza rzymskiego Konstantyna I m. in. na sztandarach. Powszechnie spotyka się ten symbol w towarzystwie innego, ważnego znaku chrześcijańskiego Alga i Omega. Są to pierwsza i ostatnia litera alfabetu greckiego. Są one symbolem Chrystusa, który jest Początkiem i Końcem wszystkiego. Od średniowiecza znak Alfa i Omega pojawiał się na nagrobkach i w otoczeniu ołtarzy w świątyniach oraz na tabernakulach, szatach iturgicznych, paschałach i hostiach. Wizerunkiem głównym mojego ołtarzyka jest ikona Jezusa Chrystusa Pantokratora.

HISTORIA WYKONANIA

Kupiony lata temu ołtarzyk domowy doczekał się takich oto zmian. Pomógł mi go odmówić serdeczny przyjaciel i tak oto, zamiast papierowych obrazków, są w nim teraz przedstawienia namalowane na drewnie.


  • data powstania: 2021
  • czas powstawania: ..
  • miejsce powstania: Częstochowa

technika tworzenia: Niewielki ołtarzyk domowy wykonany z drewna, z kolumienkami. Prawdopodobnie ręczna robota z pierwszej połowy XX w. Jednak co do tego pewności. Ikona, Chrystusa jest pod szkłem.